31 października 2012

Project no 1 - Planning Stage

Ostatnio zaświtała mi myśl, że życie na tym blogu mogłoby się toczyć od projektu do projektu. To znaczy: mam model, mam materiał i mam ileś czasu na sfinalizowanie projektu. A czemu nie... Deadline jest potrzebny.
Teraz nastała taka chwila, w której powinnam przedstawić mój projekt numer 1.

Taraaaa...

Materiał wygląda tak:Materiał kupiłam z myślą o kapelutku, który dostał się w moje ręce podczas swap-party z przyjaciółkami. Wydaje się, że będzie się dobrze prezentował. Jak myślicie? Ma z tego powstać żakiecik/kurtka takie cuś (Burda 9/2007 model 105):

Źródło: http://www.osinka.ru/


lub takie cuś (Burda 9/2007 model 104):

Źródło: http://www.osinka.ru/


Przy tym projekcie daję sobie czas do końca zimy jako, że muszę jeszcze nabyć podszewkę i wielkie guziki.

Recently the idea dawned on me that life on this blog could go on from project to project. What does that mean? I choose a pattern or a model of a cloth, I will get the fabric and I will set a deadline to finish the project. Why not... A Deadline is really motivating. :)
Now is the time to present my first project on this blog.
Ta-dah....

The Fabric looks like this:I've bought the fabric because of my hat, that I've got on a swap party with my friends. I guess that the fabric and the hat will go together. What do you feel?
Something like that is supposed to be the result (Burda 9/2007 model 105):

Source: http://www.osinka.ru/


or something like that (Burda 9/2007 model 104):

Source: http://www.osinka.ru/


For the deadline of this project is the end of winter 2013 for. I still have to buy lining and buttons. Be patient please! :)

You might also like: